Keep calm and relax

Keep calm… Uruchomienie Szkoły, początkowy chaos, dopieszczanie szczegółów, poniekąd mamy to już za sobą- nadszedł w końcu upragniony czas wyciszenia, uspokojenia… Jest końcówka kwietnia. Przed nami dłuuugi, upragniony, majowy weekend. Wiosna… hmm… ciepło(oby!), rośliny wybudzone z zimowego snu zaczynają znów zachwycać swym pięknem i zapachem. Zieleń traw… spokój… Czegóż więcej trzeba by osiągnąć błogi stan relaksu? Ups! Mało brakowało i bym pominęła 🙂 Śpiew ptaków! No tak. A skoro śpiew to i muzyka. Zgodzisz się ze mną?

Muzyka- temat który chciałabym dzisiaj rozwinąć- jest jednym z wielu elementów, które w dość mocny sposób oddziałują na ludzkie emocje, uczucia. Potrafi ona w magiczny sposób zmienić nastrój, wprowadzić w zadumę lub uszczęśliwić.

There is no human society without music!
Poetry and music, together, are a powerful means of communication.

nuty i flet

Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Jest obecna praktycznie na każdym etapie naszego życia. Dawno temu, gdy ludzie nie znali jeszcze słowa pisanego, śpiew używany był w celu przekazywania różnych treści, opowiadań, legend, a co za tym idzie, w celu edukowania społeczeństwa. Peśni były proste i zawierały mnóstwo powtórzeń, co sprzyjało zapamiętywaniu. Poniekąd są to początki popularnej do dziś metody nauczania języka, zwanej storrytelling w wersji śpiewanej. Tematyka utworów, nawiązywała do różnych wydarzeń nacechowanych emocjonalnie, jak na przykład miłość czy śmierć.

The world’s oldest song was found written on a clay tablet
(a piece of stone used for writting on) in Siria, in 1974.
The tablet is estimated to be about 4,000 years old.

To by było na tyle jeżeli chodzi o wstęp 🙂 Głównym punktem zaczepienia mojego posta jest konkretny utwór Greensleeves– i to o nim chciałabym Ci opowiedzieć.

Greensleeves – one of the most important folk songs.

Greensleeves jest jedną z najpopularniejszych folkowych pieśni. Williama Shakespeare osobiście wykazał swoje uznanie co do danego utworu, umieszczając go w jednej ze swoich sztuk, The Merry Wives of Winsdor.  britain-2026783_1280Legenda głosi, że jest to pieśń napisana przez króla Henryka VIII dla jego ukochanej Anny Boleyn, o której względy żarliwie zabiegał. W tamtym czasie król Henryk VIII był już co prawda w związku małżeńskim, lecz, jak to mówią, serce nie sługa… Zakochał się w Annie co w rezultacie doprowadziło do poważnych kosekwencji. Żoną króla była Katarzyna Aragońska a ich rozwód bezpośrednio doprowadził do narodzin Kościoła Protestanckiego w Anglii.

king-henry-1125795_1920

Utwór nie jest typową, słodką miłosną opowieścią. Jego treść skrywa nawoływania znudzonego króla do jego kochanki, co więcej, są to bezowocne nawoływania. Jak sama nazwa wskazuje, Greensleeves nawiązuje do kobiety odzianej w suknię o zielonych rękawach. Jako anegdotę, dodam, że w tamtych czasach taki rodzaj sukni był noszony jedynie przez silne i niezależne kobiety.

Poza treścią utworu, urzekła mnie również linia melodyczna. Pieśń jest spokojna, nostalgiczna, romantyczna. Słuchanie jej sprzyja rozluźnieniu, relaksacji i zadumie. Obecnie istnieje mnóstwo przeróżnych wersji i wykonań. Popularny portal youtube oferuje możliwość wysłuchania instrumentalnych wersji nawiązujących do oryginału. Szczerze polecam wysłuchanie i znalezienie swojego faworyta. Warto! Nie tylko dla polepszenia swojego samopoczucia, ale również dla kulturalnego wzbogacenia swojej osobowości 🙂

england-krajobraz

So… keep calm, read, listen, and… relax!  

Greensleeves


Alas, my love you do me wrong
To cast me off discourteously
And I have loved you so long
Delighting in your company

Chorus
Greensleeves was all my joy
Greensleeves was my delight
Greensleeves was my heart of gold
And who but my Lady Greensleeves.

I bought thee petticoats of the best
The cloth so fine as fine might be,
I gave thee jewels for thy chest,
And all this cost I spent on thee.

Chorus

Thy crimson stockings, all of silk,
With gold all wrought above the knee,
Thy pumps, as white as was the milk,
And yet thou wouldst not love me.

Chorus

Well I pray to God on high,
That thou my constancy may’st see,
For I am still thy lover true
Come once again and love me.

Chorus

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s